W środę, na sesji Rady Powiatu Radni uchwalili budżet Powiatu Opatowskiego na 2022 rok, który jest budżetem mocno nastawionym na inwestycje.
Budżet zakłada deficyt w kwocie 9.183.623 złote. W deficycie nie ma nic złego. Nie musimy zaciągać zobowiązań w bankach. Mamy własne pieniądze na jego pokrycie.
Po stronie wydatków zaplanowaliśmy 125.944.883 złote z czego inwestycje pochłoną 22.573.556 złotych.
Pod hasłem „transport i łączność” widnieje kwota 8.433.821 złotych z czego około 2,5 miliona złotych przeznaczymy na Powiatowy Zakład Transportu z dofinansowaniem z budżetu państwa na likwidacje tak zwanych białych plam. Ponad pięć milionów złotych przeznaczymy na inwestycje drogowe: remonty, przebudowy dróg oraz budowy przejść dla pieszych.
Dużą częścią składową budżetu stanowi Oświata w kwocie 36.276.375. Na szczęście nie dokładamy do bieżących wydatków oświatowych w porównaniu z innymi samorządami powiatowymi. W tym przypadku, staramy się wychodzić na „zero”.
W 2022 roku na pomoc społeczną przeznaczymy 27.194.426 złotych. W Powiecie Opatowskim pomoc społeczna jest bardzo rozbudowana dzięki czemu, generujemy dużą ilość miejsc pracy.
- Cieszę się, że powstaje też Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy, gdyż jego funkcjonowanie w całości finansowane jest przez budżet państwa bez wkładu własnego powiatu i dla nas stanowi to ewidentną oszczędność. - powiedział na sesji Tomasz Staniek, starosta opatowski.
Największym wieloletnim inwestycyjnym strzałem w dziesiątkę i wyzwaniem inwestycyjnym dla Powiatu Opatowskiego będzie Świętokrzyskie Centrum Przedsiębiorczości Rolniczej we Włostowie, na terenie po byłej cukrowni.
- Zadanie podzieliliśmy na kilka etapów, na początek Inkubator przemysłowy, czyli jedna duża hala pod wynajem o powierzchni 6800 metrów kwadratowych. W 2022 roku przeznaczymy 9.257.884, a w 2023 – 8.141.579 złotych. Na ten cel z Programu Inwestycji Strategicznych Rządowego Funduszu Polski Ład otrzymaliśmy 15.317.000 - omawiał składowe budżetu starosta Staniek.
Na przebudowę pomieszczeń w szpitalu św. Leona na potrzeby rehabilitacji zaplanowaliśmy 2.907.151 złotych (pieniądze z budżetu powiatu, z Rządowego Programu Inicjatyw Lokalnych).
Rehabilitacja okazała się kolejnym strzałem w dziesiątkę. Korzystają z niej bardzo chętnie mieszkańcy naszego powiatu i sobie chwalą. Według ostatnich danych, rehabilitacja bilansuje się, co oznacza, że nie musimy do niej dokładać milion złotych tak, jak to było w poprzedniej kadencji. Dlatego warto w tę gałąź ochrony zdrowia inwestować.
Za budżetem zagłosowało 14 radnych, 1 osoba była przeciwna, jedna wstrzymała się od głosu.