W 2017 roku Powiatowy Urząd Pracy w Opatowie, na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu otrzymał łącznie 17 milionów złotych.
Od stycznia do listopada, spośród ogółu bezrobotnych, 67 osób skierowano do prac interwencyjnych, 770 osób skierowano do robót publicznych, a 113 osób do 30 roku życia skierowano do pracy w ramach dofinansowania części wynagrodzenia i składek na ubezpieczenie społeczne, 880 osób rozpoczęło staże. Ze szkoleń skorzystało 77 osób, 15 osób podjęło pracę w ramach refundacji doposażenia stanowiska pracy. Z pieniędzy na podjęcie działalności gospodarczej skorzystało 29 osób. 19 osób Powiatowy Urząd Pracy skierował do prac społecznie użytecznych. Spośród form wsparcia realizowanych przez urząd pracy, wśród pracodawców i bezrobotnych, największym zainteresowaniem cieszyły się staże i roboty publiczne. Dużą popularnością cieszyła się refundacja części wynagrodzenia bezrobotnego do 30 roku życia. Duża liczba bezrobotnych zdobyła nowe kwalifikacje zawodowe, w tym prawo jazdy na samochody ciężarowe.
- W 217 roku Powiatowy Urząd Pracy w Opatowie organizował różne formy wsparcia osób bezrobotnych i poszukujących pracy – mówi Aneta Bławat, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opatowie. – Cel działań to wyposażenie w wiedzę i umiejętności pozwalające wejść na rynek pracy. Na bieżąco reagujemy na potrzeby lokalnego rynku pracy i dostosowujemy kwalifikacje osób bezrobotnych do jego potrzeb. Zdaniem kierownika centrum aktywizacji, urząd pracy zachęca pracodawców do zatrudniania osób bezrobotnych.
- Gwarantujemy refundację części kosztów pracy wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne. Chcemy w ten sposób ułatwić przechodzenie do zatrudnienia na umowę o pracę, a w dalszej perspektywie również na umowę o pracę na czas nieokreślony – oznajmia Aneta Bławat i dodaje, że bezrobocie w powiecie opatowskim wyraźnie maleje.
- Mamy coraz więcej ofert zatrudnienia bez wsparcia urzędu pracy. Praca czeka na kierowców ciężarówek, mechaników maszyn i urządzeń przemysłowych, mechaników samochodowych, kucharzy, pomoce kuchenne, kasjerów i sprzedawców. Robimy wszystko, by podnieść aktywność zawodową bezrobotnych.
W 2017 roku Powiatowy Urząd Pracy zrealizował dwa programy z rezerwy Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sumie za ponad trzy i pół miliona złotych. Z tych form pomocy skorzystało prawie czterysta osób.