Prawie 450 kilogramów karmy dla ptaków zebrały dzieci z przedszkola Dziecięcy Raju z Kobylan, prowadzone przez stowarzyszenie wiejskie Nasze Kobylany. Dzieci odebrały nagrodę za drugie miejsce w konkursie „Gwiazdka dla ptaka”. Podczas uroczystej gali w Filharmonii Świętokrzyskiej nagrody wręczał między innymi Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.
Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach przy współpracy z Wolontariatem Pracowniczym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego zorganizowali dla przedszkoli konkurs Gwiazdka dla ptaka. Wzięło w nim udział trzydzieści grup przedszkolnych z województwa świętokrzyskiego (prawie czterysta dzieci). Uczestnicy mieli przygotować plakat o dokarmianiu zimą ptaków oraz zebrać jak najwięcej karmy dla ptaków z Ośrodka Pomocy Dzikim Zwierzętom Ptasi azyl w Ostrowie koło Chęcin.
- Wspólnie z nami dzieciaki przygotowały taki plakat. Dzieci były bardzo zaangażowane i bardzo aktywnie włączyły się również w akcję zbierania karmy. Z rodzicami przynosili różnego rodzaju zboża. Każdy z nich bardzo się cieszył, że w taki sposób i oni pomogą przetrwać zwierzętom zimę - mówią nauczycielki przedszkola z Kobylan.
Uczestnicy łącznie zebrali prawie dwie tony karmy, z czego dokładnie 448,2 kilogramów dzieci z przedszkola w Kobylanach. Ostatecznie zwyciężyło przedszkole z Buska-Zdroju.
W nagrodę zwycięskie grupy otrzymały bilety wstępu do Europejskiego Centrum Bajki imienia Koziołka Matołka w Pacanowie i karmniki. Dzieci otrzymały też drobne upominki, odznakę Małego Wolontariusza, a przedszkola dyplomy i karmniki. Przedszkolaki zwiedziły siedzibę Filharmonii Świętokrzyskiej. O Ptasim azylu i jego mieszkańcach, których rocznie jest około 50, opowiedział przedszkolakom dr. Janusz Wróblewski, jego założyciel.
Aneta Bławat, radna Rady Powiatu Opatowskiego, również sołtys wsi Kobylany: - Przedszkole w Kobylanach jest przykładem, że można osiągać sukcesy, promować region. Osiągane sukcesy to efekt solidnej pracy. Widać też, że warto pisać wnioski o środki unijne. Wszystko to razem wzięte daje szansę dzieciom na wszechstronny rozwój i dorównywanie rówieśnikom z wielkich ośrodków miejskich.