Jeleniowski Park Krajobrazowy
Park położony jest w obrębie Wyżyny Kieleckiej, we wschodniej części Gór Świętokrzyskich. Wyróżniamy Pasmo Jeleniowskie z najwyższymi wzniesieniami: Górą Jeleniowską (535 m n.p.m.), Szczytniakiem (554 m n.p.m.) oraz Górą Witosławską, Wesołówką i Truskolaską. Na południu park obejmuje Dolinę Kielecko-Łagowską, na północy obejmuje Dolinę Słupiańską, fragmenty Pasma Pokrzywiańskiego oraz przełomowych dolin rzek Dobruchny i Pokrzywianki. W powiecie opatowskim Jeleniewski Park Krajobrazowy obejmuje częściowo gminę Baćkowice.
Najbardziej charakterystyczne dla tego parku jest Pasmo Jeleniowskie, porośnięte lasami z dużym udziałem zbiorowisk jodłowo-bukowych.
Do osobliwości przyrody nieożywionej należą gołoborza, zbudowane z kambryjskich piaskowców kwarcytowych. Gołoborza występują na zboczach Góry Jeleniowskiej i na Szczytniaku. Najcenniejsze fragmenty przyrody żywej i nieożywionej chronione są w czterech rezerwatach przyrody "Szczytniak", "Małe Gołoborze", "Góra Jeleniowska" i "Wąwóz w Skałach".
Obszary Natura 2000
W całym kraju wyznaczane są „obszary specjalnej ochrony ptaków”, obszary mające znaczenie dla wspólnoty” oraz specjalne obszary ochrony siedlisk.
Na terenie powiatu opatowskiego znajdują się:
„Obszar specjalnej ochrony ptaków” - Małopolski Przełom Wisły
„Obszar mające dla wspólnoty” - Ostoja Żyznów