Już po raz kolejny parafianie z kościoła pod wezwaniem świętej Barbary wraz ze swoim proboszczem zorganizowali piknik świętojański wracając tym samym do pięknej tradycji puszczania wianków.
Noc świętojańska swoimi korzeniami sięga obrzędów słowiańskich, obchodzona dawniej w okresie letniego w okresie letniego przesilenia słonecznego, była świętem pełnym magii i czarów. Zwyczajem, który przetrwał do czasów dzisiejszych jest puszczanie wianków na wodzie. O tym zwyczaju pamiętają mieszkańcy Słupi Nadbrzeżnej, którzy w ostatnią niedzielę czerwca rzucali swoje wianki w nurt Wisły.
Tradycyjne puszczanie wianków na Wiśle w Słupi Nadbrzeżnej poprzedziła msza święta w miejscowym kościele. Następnie barwny korowód przemaszerował nad Wisłę, gdzie poświęcone wianki puszczone zostały na wodę.
Puszczanie wianków jest symbolem ludzkiej pracy oraz próśb o otoczenie opieką tutejszych łąk, lasów i pól, aby dały obfity plon.
- Tradycyjnie spotykamy się podczas uroczystego puszczania wianków w Słupi Nadbrzeżnej. To kolejny rok, kiedy możemy uczcić ten szczególny dzień razem. Dziękuję, że jesteście chętni do kultywowania tej starosłowiańskiej tradycji – powiedział ks. Wojciech Petryk, proboszcz tutejszej parafii.
Imprezę zwieńczył piknik rodzinny, w którym nie zabrakło licznych gier i zabaw. Muzyczną atrakcją w Słupi Nadbrzeżnej były występy artystyczne dzieci, młodzieży oraz okolicznych zespołów folklorystycznych. Organizator rodzinnego festynu, ks. proboszcz Wojciech Petryk na scenę zaprosił miejscowych artystów. Na wszystkich uczestników i zaproszonych gości został również przygotowany pyszny poczęstunek.
W uroczystości oprócz parafian i mieszkańców wzięli udział zaproszeni goście. Starostę Opatowskiego, Bogusława Włodarczyka podczas uroczystości reprezentowała Aneta Szostak – Walas – dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Opatowie oraz Jolanta Magierowska – prezes stowarzyszenia Pomocna Dłoń.
- Dzisiaj mam okazję po raz pierwszy uczestniczyć w tej przepięknej uroczystości. W imieniu swoim oraz starosty opatowskiego pragnę podziękować za zaproszenie oraz życzyć wszystkim wspaniałej, rodzinnej zabawy – mówiła Aneta Szostak – Walas.
Świętojański Piknik zakończył się wspólnym biesiadowaniem i zabawą taneczną.