W Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej relacja z obchodów 155. rocznicy śmierci Powstańców Styczniowych w Opatowie. Wspaniała patriotyczna postawa młodzieży opatowskich szkół.
️
Prezentujemy tekst przemówienia, jakie w imieniu Starosty Opatowskiego Tomasza Stańka wygłosił przewodniczący Rady Powiatu Opatowskiego Wacław Rodek.
„Był kwiecień 1864 roku. Powstanie już dogasało. Powstanie, które tak bardzo wpisało się w dzieje naszego miasta. Właśnie tutaj, 155 lat temu dobiegło kresu życie kilku powstańców. Tu zostali przez władze carskie straceni i tu pochowani. Byli bardzo młodzi, niemal w wieku zgromadzonej dziś tak licznie młodzieży. Zostali zdradzeni, aresztowani, a ich los był przesądzony. Odważnie potwierdzili, że są polskimi żołnierzami, że są żandarmami Rządu Narodowego. „Stróże polskiego porządku wojskowego.” Stali na straży i walczyli do końca.
Stoimy dziś przy krzyżu. Wypisane na nim daty: 1863 i 1920 są niezwykle ważne w historii Polski. Wielki, niepodległościowy zryw Powstania Styczniowego i Cud nad Wisłą. To krzyż, ufundowany z inicjatywy dowództwa 24 Pułku Piechoty - jednostki, stacjonującej w naszym regionie, walczącej o utrwalenie polskich granic tuż po odzyskaniu niepodległości. W styczniu będziemy obchodzić stulecie jego poświęcenia i ustawienia na mogile. Zaczynał się właśnie przełomowy rok 1920, rok wielkiego zwycięstwa polskiego oręża nad bolszewikami. Ile w tym symbolicznej treści.
Patrzymy na krzyż. Warto w tym momencie powtórzyć słowa księdza Szymona Pióro, które padły tutaj właśnie wtedy, prawie 100 lat temu: „Krzyż ten, ilekroć nań spojrzymy, niech nam mówi, że powstańcom, bohaterom polskim, należy się od nas cześć, wdzięczna pamięć i modlitwa do Boga o wieczną dla Nich nagrodę…”
Stoimy dziś przy mogile, która w pejzażu symboli walk o niepodległość w naszym mieście i regionie odgrywa wielką rolę. Opatowianie zawsze o niej pamiętali. 3 maja 1916 roku pojawił się tu pierwszy, drewniany krzyż. Opatowianie pamiętali i pamiętają.
Patrzymy na pomnik, na miejsce, które dzięki naszym wspólnym staraniom wkrótce przybierze nieco inny wygląd. Będzie to bardzo ważny punkt na patriotycznej ścieżce edukacyjnej, a takich punktów na terenie miasta jest wiele. Utworzymy z nich trasę, na której będziemy edukować młode pokolenie i propagować wiedzę o lokalnych tradycjach patriotycznych.
Już wkrótce Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, już wkrótce Święto Narodowe Trzeciego Maja. To, że biało-czerwona może dumnie powiewać, to, że możemy świętować w pokoju i radości, jest również Ich zasługą.
„Gloria victis et gloria memoribus” – chwała zwyciężonym i chwała tym, którzy pamiętają. Jesteśmy im to winni, to nasz obowiązek. Ci młodzi patrioci żyją w naszej pamięci i żyć będą. Nie tylko przy okazji rocznic, lecz na trwałe wpisani w lokalną historię i niepodległościową tradycję. Serdecznie dziękuję wszystkim za przybycie, za obecność, za upamiętnienie”.